יוגה

Inside this cage of visible matter is the invisible life bird. Pay attention to her, she is singing your song

Kabir Das

  Kabir Das   

יוגה

הרומן (המתמשך…) שלי עם עולם היוגה התחיל ב- 2010.

כחלק מטיפול בדיקור שעברתי, המטפלת 
הסבה את תשומת ליבי לכך שאני לא נושמת טוב ו״שלחה״ אותי ליוגה שילמדו אותי לנשום.

בכנות, התגובה הראשונית שלי היתה משהו כזה, אני? יוגה? אין לי מספיק סבלנות ושם זה נשאר…

ובאמת לא עשיתי עם זה כלום עד שבמקרה (או שלא…) נפתח שיעור יוגה במקום בו התאמנתי והלכתי לנסות. 
זה היה קשה ושונה מכל מה שהכרתי לפני כן (והייתי בחורה פעילה שמתאמנת בקביעות).
לא הרבה זמן לאחר מכן השיעור בסטודיו נסגר אבל לי משהו קרה  שם! ומיד התחלתי לתרגל אופן אישי עם אותה מורה (תודה לך רחל היקרה)
וכך הלכתי והעמקתי עוד ועוד בדרך המיוחדת של היוגה.

קצת על הרקע שלי

זכיתי ועדיין ללמוד ממורים נפלאים בעלי שם עולמי שהשפיעו עמוקות על האופן בו אני תופסת גוף, יציבה, תנועה ומרחב.

כשהתחלתי ב-2010 התרגול העיקרי שלי היה אשטנגה ויניאסה קלאסית שלמדתי עם ה-מורה הראשונה שלי: שני שרון באופן פרטני וקבוצתי. 
לאחר בערך שנה וחצי של תרגול קבוע נסעתי להודו, שם למדתי ותרגלתי במייסור (עיר הולדתה של שיטת האשטנגה ע״פ פטהאבי ג׳ויס) עם סרסווטי גויס.

בהמשך, הכרתי את מי שהפכה מבחינתי להיות המנטורית שלי – מתי עזרתי האגדית ז”ל ששילבה בין שני העולמות – אשטנגה ויניאסה ואיינגר יוגה.
בדרך מופלאה שהתחברתי אליה מאוד ומהווה את ההשראה שלי לשיעורים שאני מעבירה עד היום.

בשש השנים האחרונות אני לומדת ומתרגלת בקביעות עם מורים מגישת איינגר מהם אני לומדת המון על עומק ומשמעות התנוחות, על דיוק ודגשים בלימוד.
בנוסף אני שואבת המון השראה  ממורים לתנועה וריקוד.

בשנת 2018 למדתי עם רויטל דהן שבח קורס מורים/ות ליוגה לנשים בהריון ולאחר לידה.
זה תחום שקרוב לליבי ואני מאוד אוהבת להעביר את הידע הזה שיכול כל-כך לתמוך באישה במהלך תקופת ההריון ואחריה.

איך אני מלמדת?

האופן שבו אני מעבירה שיעורי יוגה משלב בתוכו את הלמידה המתמדת שלי מהמורים שלי ומהחקירה העצמית של התרגול האישי שלי. 
ההוראה שלי היא בעיקר כזו המשלבת ויניאסה-flow עם הרבה דגש על דיוק ותשומת לב.
אני אוהבת ללמד רצפים גם בצורות פחות שגרתיות עם כניסות ויציאות ייחודיות לתנוחות המוכרות והאהובות.
שיעורי היוגה שלי כוללים דיוק, מקום לסקרנות ופיתוח מודעות גוף רחבה ועמוקה. ממש אשמח לפגוש אתכם ולצעוד יחד בדרך

איך אני רואה יוגה

עבורי, יוגה ותנועת הגוף שלנו הן מרחב להתפתחות ומקור לחקירה, בריאות, חופש, בהירות ושמחה פשוטה ויש בי תשוקה להעניק זאת הלאה.
יוגה בשבילי זה זמן אינטימי, זמן מלא אנרגיית חיים שנעה בגוף בו אני יכולה להביע דברים , ללמוד, לשחק, ליפול ולקום. הזמן הזה הוא עוגן עבורי.

תרגול יוגה עוזר לי לחוש יותר את המרכז שלי, להתחבר לעוצמות שלי ולחבק את החולשות שלי.

 

אני מאמינה שהיוגה יכולה לתת לנו כלים אדירים לחיבור עצמי והתפתחות והמטרה שלה לדעתי אינה לנתק אותנו מהסביבה החיצונית שלנו או
להרחיק אותנו מהחיים עצמם. היוגה יכולה לתת לנו,
אם נרצה, גם כלים לחיבור החוצה וקרבה לעולם שסביבנו עם כל מה שהוא מביא.

אני מאמינה שהקשבה עצמית ותקשורת הדדית צריכות ויכולות לבוא ביחד. זה לא פשוט וזה דבר שאני לומדת וחוקרת בחיי דרך התרגול על המזרון ומחוץ לו. 

כשהחיבור הזה קורה – מתרחש קסם של ממש. 

תרגול יוגה יכול להביא אותנו להיכרות מחודשת עם מנעד הרגשות הקיים בנו דרך עבודה עם הגוף.
זה לא תמיד רגוע ונעים אבל זה תמיד מלמד, מחייה ומתפתח.

וכן זה גם אימון פיזי (שיכול להיות מאומץ מאוד או עדין יותר, בהתאם למה שמתבקש בזמן הנתון) שמביא איתו גמישות, חיטוב וחיזוק הגוף.

זה המקום להגיד ש-יוגה זה ממש לא רק גמישות. זה הרבה הרבה יותר מזה 🙂

 

מה אני מציעה

שיעורים פרטיים

אימון אישי מותאם ע״פ הצורך והרמה האישית.
מתקיים בבית הלקוח או בחוץ.
הדרכה לפיתוח אימון אישי (סאדהנה).

שיעורי יסודות

למי שרק מתחילים ורוצים לבנות בסיס תנועתי נכון, למי שסובלים מקושי או בעיה תנועתית וגם למי שמתרגלים כבר תקופה ארוכה ורוצים לדייק ולהעמיק עוד את הבנתם.

יוגה לרצים

אני חושבת שיוגה לצד אימוני ריצה זה שילוב מושלם- תרגול יוגה מותאם לרצים יעזור לשיפור תנועתיות וגמישות האגן, הירכיים, החזה והסרעפת ובכך יסייע לשפר את יכולות הריצה. בנוסף, היוגה תסייע לגוף להתמודד עם העומס שנוצר כתוצאה מהריצות.

תרגול רסטורטיבי

שיעור משקם ועדין המתמקד בתנוחות המשקמות מעולם היוגה ובתרגול נשימה.

שיעורים קבוצתיים

אם אתם שניים או יותר שרוצים לפתוח קבוצה פרטית משלכם.

שיעורי יוגה לנשים בהריון ולאחר לידה

שיעור פרטי, דואט או קבוצה קטנה המותאם לצרכי האישה הנמצאת במהלך הריון או לאחר לידה. לשיפור רמות האנרגיה, חיזוק, שיפור זרימת הדם, הרגעה והכנת הגוף ללידה.
מתאים גם למי שאף פעם לא התנסתה ביוגה ורוצה להתחיל 🙂

הכרות ראשונה עם יוגה? מרגש!

הכרות ראשונה עם יוגה? מרגש!

רובנו מכירים את התרגול הגופני- האסאנות- תנוחות היוגה.  זהו למעשה פן אחד מבין שמונת שלבי היוגה שמטרתם הסופית היא הגבלת תנודות התודעה בכדי להיות מאוחדים עם טבענו האמיתי  הגבוה.

המילה יוגה בתרגום מילולי מסנסקריט (שפה הודית עתיקה) משמעותה רתמה (או איחוד). רתימה או איחוד האדם עם האלוהות או המהות הנשגבת ביותר. במישור זה מתקיימת חוויית שלווה נצחית הנקראת סמאדהי. היוגה מהווה את הדרך למישור זה. היא דרך פיזית, מנטלית ורוחנית.

״מסורת היוגה עוסקת בנצח,  מטרתה היא להנחות את האדם אל עבר הראייה הנכונה של המציאות. היוגים גרסו שכאשר יבחין האדם במציאות כמות שהיא, יבחר תמיד לעשות את הדבר הנכון, במקום הנכון ובזמן הנכון״ (אורית סן גופטה מהקדמת היוגה סוטרה של פטנג׳לי).

בשונה מתפיסות פילוסופיות אחרות בהן לאינטלקט יש חשיבות עליונה בדרך אל האמת או הנצחי – ביוגה, הטכניקה מכוונת אל האדם כולו. טכניקה המביאה להתעצמות הכוחות הפיזיים והנפשיים.

״יוגה אינה דת, אלא טכניקה להעצמת יכולות רוחניות. היא מתבססת על התנסות וכך יכולה להשתלב במערכות חברתיות רבות וללבוש את צבעי התרבויות והאמונות שאתן היא באה במגע בלא שתהווה איום לגביהן״.    – אורית סן גופטה, היוגה סוטרה של פטנג׳לי.

˜ ˜ ˜ ˜

בעייני, היוגה יכולה להיות עבורכם מה שתבחרו.

גם אם ה״מטרה הסופית״ של התעלות רוחנית אינה מדברת אליכם זה בכלל לא משנה. היוגה היא לכולם! בכל שלב בו הם נמצאים. מה שמשנה זה רק האם יש בכם את הקריאה, הרצון או החיבור לדרך הזו.

התרגול הפיזי (מ- עדין ומשקם למאתגר ומאמץ ברמות שונות ומגוונות) עומד גם בפני עצמו כתרגול נפלא וכל אדם כדאי שיהיה נאמן לעצמו ודרכו.

בשיעור יוגה מתרגלים רצף של מנחי גוף מגוונים ותרגילי נשימה.

התנוחות מחולקות לקבוצות כגון: תנוחות עמידה, ישיבה, פיתולים, הקשתות, שיווי משקל וכו.  צורותיהן השונות של תנוחות היוגה מגיעות אלינו מהמסורת היוגית העתיקה והן מבטאות אלמנטים שונים של הטבע, של החכמים היוגים ושל התודעה.

קיימים זרמים ושיטות תרגול שפותחו ע״י מורים שונים. ההבדלים בין השיטות הם באופן העברת השיעור, במבנה הרצף, במידת השהייה בתנוחה וכו.

˜ ˜ ˜ ˜ ˜

אני משתדלת ככל יכולתי להתאים את השיעורים במידה נכונה למתרגלים ע״פ רמה ותוך שמירה על עקרונות בהם אני רואה ערך- דיוק, עבודה נכונה, חיבור פנימי, אוטנטיות והעמקת ההבנה הגופנית וכן המנטלית והרגשית.

ישנם שיעורים בהם אני שמה יותר דגש על זרימה ודינמיות, ישנם שיעורים בהם העבודה  איטית יותר עם שהיות ארוכות יותר בתנוחות וישנם שיעורים שנוכל לחוות את השילוב של השניים באופן מגוון.

השיעורים מיועדים לכל מי שחפץ בכך ומוצא חיבור לדרך הזו. אין צורך בניסיון קודם.

אם הגעתם לכאן ויש לכן עניין בדרך היוגה אני רוצה להזמין אתכם לחשוב מה מושך אתכם בדרך הזו ומה היא המטרה האישית שלכם?

˜ ˜ ˜ ˜ ˜

בחלק של מה זה יוגה כתבתי קצת על מהי מטרתה הגבוהה והעמוקה של דרך היוגה. כאן ברשותכם אציע כמה מטרות או השפעות נוספות שניתן להרוויח מתרגול יוגה.

אורית סן גופטה כותבת בספרה המדהים ״לב האימון״- ״האימון יכול להיות מקום המאפשר לנו לעכל ולעבד את היום שלנו ולהיות עם עצמנו. אימון כזה מכוון אותנו למקום מאוד פנימי, אינטימי שבו הכל מותר ואין בו נכון או לא נכון״.

האימון שלנו יכול להיות זמן משחק שלנו- זו עוד זווית להסתכל על תרגול. כולנו זקוקים לזמן משחק ובזמן כזה אנחנו מתפתחים, יצירתיים ונטענים.

האימון יכול להיות מרחב שמקבל משמעות נוספת להתחזקות הפיזית ולהפוך לעמוק ורחב יותר אם נרצה בכך.

תרגול התנוחות הפיזיות (אסאנות) ותרגילי הנשימה (פראניאמיה) יכול לסייע לטהר את הגוף והנפש מהמשקעים שנוצרים ביום יום.  

האימון יביא ליציבות, חוזק וגמישות, חיות ושיפור האינטליגנציה הגופנית. עם תרגול קבוע ויציב אלו ילכו ויתעצמו.

עולם היוגה הוא עשיר. מתאפיין בזרמים שונים המציעים גישות שונות לתרגול. השוני מתבטא ב- מבנה הרצף, סדר התרגול, קצב התרגול, אופן ההוראה,  סוגי תרגילי הנשימה.

אתייחס כאן בקצרה לכמה שיטות מוכרות:

 1. אשטנגה ויניאסה יוגה- פותחה ע״י שרי ק. פטאבי ג׳ויס. מגיעה ממייסור שבדרום הודו, מורכבת מסדרות קבועות של רצפי תנוחות המתורגלות באופן דינמי. כל הסדרות נפתחות בברכות לשמש וממשיכות כל אחת ע״פ רצף מובנה המאפיין אותה. כל הסדרות נחתמות ע״י רצף תנוחות סיום זהה (תנוחות הפוכות).
 1. איינגר יוגה- שיטה שפותחה ע״י ב.ק.ס איינגר ומאופיינת בשימת דגש על דיוק, עבודה נכונה, מיקוד ושהייה ארוכה בכל תנוחה. אופן התרגול מבוסס על הידע הנרחב והמעמיק שרכש איינגר על תפקוד גוף האדם. בתרגול זה נעשה לעיתים קרובות שימוש באביזרים שונים כגון רצועות, קוביות, כסאות ושמיכות לצורך ההגעה לדיוק בתנוחה, העצמתה וחיזוק. כמו כן, השימוש באביזרים מאפשר לכל אדם, בכל רמה ותקופת חיים ובכל מצב בריאותי לתרגל בהתאם למצבו. האביזרים מאפשרים תרגול מותאם יותר גם בגיל מבוגר, מצבי עייפות או מחלה מסוימים.
 1. דהרמה יוגה- שיטת תרגול שנוצרה ע״י שרי דהרמה מיטרה ומבוססת על 50 שנות תרגולו (עם הגורו Swami Kailashananda). דהרמה יוגה היא טכניקת תרגול של האטה יוגה קלאסית ששמה דגש על תרגול פיזי ברמות שונות עם פן חזק ונוכח של התמסרות ודבקות ע״פ עקרונות היוגה הקלאסיים המסורתיים. עקרונות של אי פגיעה, חמלה ומוסריות נמצאים בקדמת הבמה. דהרמה יוגה שמה דגש על כך שזהו תרגול רוחני שמטרתו היא הארה. התרגול הפיזי אינו כולל הרבה הנחיות מילוליות בלימוד התנוחות אלא המיקוד הוא על התבוננות פנימית. הנחיות קלאסית בשיעור דהרמה יוגה יהיו – להיכנס פנימה, להתחבר לנשגב, לרכז תשומת לב באיזור שבין הגבות.
 1. ויג׳נאנה יוגה- שיטה שנוסדה ע״י אורית סן גופטה ועוסקת בתרגול גופני של תנוחות לצד הקשבה פנימית עמוקה. אימון בשיטה זו כולל ארבעה מרכיבים עיקריים: מדיטציה, תרגילי נשימה, תנוחות פיזיות ולימוד טקסטיים יוגיים. ייחודה הוא בביסוס עקרונת יסוד הנקראים שבעת העקרונות החיוניים (הרפיית הגוף, השקטת התודעה, כוונה, השתרשות, חיבור, נשימה, התארכות והתרחבות) ובהתמקדות בעשרת הואיוס במהלך האימון. ויג׳נאנה יוגה ממשיכה את המורשת של שרי קרישנהמצ׳ריה.
 1. שיבננדה יוגה- גישה קלאסית של האתה יוגה שהוצגה במקור ע״י סוואמי שיבננדה מהודו, פותחה והופצה למערב ע״י תלמידו הבכיר סוואמי וישנו דבננדה. שיעור שיבננדה קלאסי הוא יחסית איטי עם שימת דגש רב לתשומת לב ונשימה יוגית מלאה. התרגול מתחיל בברכות לשמש ובהמשכו מתרכז ב-12 תנוחות יוגה בסיסיות ומשלב הרפיות ביניהן.
 1. ויניאסה יוגה- המילה ויניאסה כיום* מתייחסת למעבר זורם בין תנוחות במהלך תרגול. זו פרקטיקה המתורגלת בסגנונות יוגה מסוימים כמו למשל בשיטת האשנטגה יוגה ע״פ פטאבי ג׳ויס, ביקרם יוגה. כיום ישנם שיעורי יוגה מגוונים (שאינם בהכרח בנויים ע״פ שיטה או מסורת ספציפיות) המתורגלים באופן של רצפי תנוחות המחוברות זו לזו בצורה זורמת ודינמית לרוב. שיעורים אלו מוכרים בשם שיעורי ויניאסה.

{*ויניאסה- משמעות המילה המילולי הינו- תנועה- movement. ישנן התנועות החיצוניות של הגוף וישנן התנועות הפנימיות של הגוף כמו למשל תנועת הנשימה. כאשר מחברים בין תנועת הגוף החיצונית ותנועת הנשימה זוהי ויניאסה. לדוגמא: שאיפה והרמת ידיים למעלה}

איך לבחור שיטה שמתאימה לי?

אני מזמינה אתכם שוב לקחת כמה רגעים כדי להתחבר למטרה שלכם בתרגול יוגה ומשם להתחיל. הדרך מכאן היא אישית כמובן, כל אחד והדרך שלו.

כמה נקודות מוצא שיכולות לעזור:

 • לקרוא קצת על כמה שיטות וסגנונות כדי לקבל מושג על אופן התרגול.
 • ללכת להתנסות- באחד או כמה סגנונות של תרגול כדי לחוש באופן ישיר את החוויה.
 • לפעמים יש חיבור מיידי ולפעמים צריך לתת לזה קצת זמן- הרגישו והקשיבו לעצמכם.
 • חיבור לשיטה וגם למורה הם חשובים- לפעמים שניהם באים ביחד ולפעמים לא וזה יכול לבלבל. אם יש בכם את הרצון נסו את אותה השיטה עם שני מורים שונים ותרגישו היכן החיבור הנכון עבורכם.
 • כשכבר בחרתם שיעור- ממליצה להגיע כמה דקות לפני ולשוחח בקצרה עם המורה.
 • או לשים את כל זה בצד ופשוט להתקדם בכל דרך אחרת שנראית לכם  :))

אני כאן לשאלות ♥

שאלות נפוצות

ממש לא, תרגול פיזי של יוגה הוא אימון לכל דבר ברמות עצימות שונות.

התרגול יכול להיות מ- עדין, משקם או ממוקד הרפייה ועד מאומץ מאוד.

כמו כן, לתנוחות יוגה שונות יש השפעות שונות. למשל: קבוצת התנוחות של הכפיפות לאחור הנחשבות למעוררות וממריצות. 

 

זו שאלה שאני נשאלת המון! והתשובה היא: ממש לא!

אין תנאי סף לתרגול. אנחנו באים איך שאנחנו. תמיד ניתן (וכדאי) להתאים את התנוחה למצב הגוף כדי להנות מהייתרונות שלה ולקדם את המתרגל בקצב ובזמן הנכון לו/ה.

מה שכן, תרגול קבוע של יוגה יהפוך אותנו ליותר גמישים אבל זה לא מסתיים בזה.

חשוב לי מאוד תמיד להגיד שיוגה היא הרבה מעבר לגמישות. היא עולם ומלואו של עושר תנועתי ואינטליגנציה גופנית.

למעשה תנוחות היוגה השונות מצריכות מאיתנו שילוב של כח/חוזק וגמישות ביחד עם אלמנטים נוספים שיוצרים את הייחודיות, המורכבות והקסם של התרגול הזה.

 

אז כפי שאולי כבר ראינו התשובה היא לא 🙂

אימון יוגה הוא עשיר ומגוון ולרוב כולל תרגול פיזי ברמות מאמץ שונות בהתאם לשיטה ולרמת המתרגל.

כן התרגול יכול להכיל תרגילי נשימה וגם אמירת המנטרה אום  אך אין זה הכרח וזה אינו מהווה את כל השיעור.

לא חייבים כלום אבל ההמלצה שלי היא כן לתרגל כשהבטן ריקה וזאת כיוון שאימון יוגה לוקח אותנו לכל מיני מנחי גוף בהם קיבה מלאה תפריע לנו לבצע אותם, תגרום לכבדות, תחושה לא נעימה ותהליך העיכול יכול להפגע.

ההמלצה היא שיהיה מרווח של 3-4 שעות מהארוחה האחרונה. אם לא אכלתם ארוחה כבדה ומרגישים צורך, אפשר לאכול משהו קטן וקליל בעל אנרגיה זמינה כשעה לפני התרגול.

תמיד כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל לפני התחלת פעילות גופנית חדשה.

ברוב המקרים בהחלט ניתן לתרגל ולמצוא את סגנון התרגול המתאים למצב הבריאותי.

 

אפשר לעשות יוגה בכל גיל! אין גיל שזה מאוחר מידי! אם יש רצון ומשיכה לתרגול  נהדר- היוגה פתוחה לכל מי שמעוניין לתרגל אותה. בין אם זה לצורך חיזוק או הנעה גופנית בלבד ובין אם זה לצורך נפשי.

 

בואו נדבר יוגה

בא לכם לקפוץ איתי לעולם היוגה?

רוצים להכיר מחדש את גופכם ולגלות על עצמכם דברים מופלאים? 

הצטרפו אליי ואנסה להדביק אתכם באהבה שלי ליוגה!

נשמח שתצטרפו אלינו בדרך לחיות
בריא, זוהר וממגנט יותר :)

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונשמח לשתף אתכם בעדכונים, מבצעים מיוחדים ותכנים מעניינים בנושא אורח חיים בריא מבוסס הנאה.

עם ההצטרפות קבלו מאתנו הטבה של 10% הנחה בקניה הראשונה באתר

תודה שהצטרפת למועדון MgNETIC

קוד קופון: MG10